Ste skutočne pripravení na GHS/CLP značenie?

Od 1. 6. 2015 nadobúda účinnosť nariadenia č. 1272/2008 (ES), kedy sa chemické prípravky musia plne označovať a baliť podľa CLP (GHS) = systém klasifikácie, označovania a balenia chemických látok a zmesí. Ide predovšetkým o iné značenie výstražnými symbolmi a textami o nebezpečnosti, ktoré nesmie na etikete chýbať (pozri článok napr. tu SZU: Nariadenie (ES) č. 1272/2008).

Tieto symboly (piktogramy) sú oproti tým pôvodným (súčasným), ktoré sú vo štvorci a na žltooranžovom poli, celkom iné. Ide o červeno orámovaný kosoštvorec, opatrený vo vnútri čiernym symbolom na bielom pozadí.

GHS-CLP

U niektorých typov značenie bude dôležité tiež spĺňať napríklad zvýšené požiadavky na odolnosť voči rozmazaniu, oteru, oderu, vlhkosti, chemickým látkam alebo UV žiareniu. A okrem potlače, bude pri týchto náročnejších označeniach zohrávať významnú úlohu aj materiál samotnej etikety.

U nás v ETIGRAFu sme pripravení Vám pomôcť s riešením tejto zmeny v označovaní. Odporučíme a ponúkneme ako tlačiarne, ktoré budú vyhovovať vašim potrebám tlače a spĺňať požiadavky na GHS/CLP značenie, tak tiež etikety vhodné na tento účel.

Odporúčané tlačiarne pre GHS/CLP značenie:

Leave a Reply

Your email address will not be published.