TTR pásky a technológie tlače

Technológia termo tlače sa rozdeľuje na dva základné spôsoby:

Priama tlač – thermal direct

 používa špeciálne termo citlivé papiere. Tlač vzniká tepelnou zmenou papiera.

Tlač prenosom – thermal transfer

prevádza sa pomocou špeciálnych TTR pások (thermal transfer ribbon) na bežné papierové, plastové alebo textilné etikety.
Etikety mohou být samolepicí i nelepicí. Kvalita použité TTR pásky přímo závisí na použitém materiálu etikety. Základní kvality TTR pásek jsou voskové, pryskyřičné a směsové (voskovo-pryskyřičné), dále pak ještě i barevné. Důležité hledisko při výběru konkrétní kvality závisí především na volbě termotransfer tiskárny podle typu tiskové hlavy. Tisková hlava může být Flat Head (plochá, konvenční) nebo Near Edge(šikmá, hranová). Při objednávání TTR pásky je ještě důležité vědět model tiskárny a to z důvodu správné orientace tiskové vrstvy. Tisková vrstva může být do kotouče, potom se používá vnitřní návin (IN) nebo může být vně kotouče a označuje se jako venkovní návin (OUT).

Nosným médiom pri výrobe TTR pásky je polyesterová fólia, na ktorú sa nanáša na jednu stranu tlačová vrstva a na druhú stranu ochranná vrstva tzv. “backcoating”. Kvalitná ochranná vrstva zadnej strany TTR pásky vám môže významne predĺžiť životnosť tlačovej hlavy. Výber TTR pásky sa určuje podľa potlačovaného materiálu. Pre potlač matného povrchu etikiet sa najlepšie hodí základná kvalita vosku. Stálosti v otere sú odpovedajúce použitému materiálu. Nehodí sa pre náročné aplikácie. Voskové TTR pásky sa vyrábajú vo viacerých kvalitách. Najkvalitnejší vosk sa dá použiť aj na pololesklé povrchy, ktoré majú ešte nejakú savosť, aby sa farbivo mohlo na povrchu ukotviť. V tomto prípade sa dá počítať aj s lepšími odolnosťami.

Pre potlač pololesklých a lesklých povrchov sa však štandardne používa zmesová kvalita TTR. Pri tejto kombinácií sa dosahujú vysoké stálosti v otere aj odere. Zmesová kvalita TTR sa dá použiť aj pri požiadavke na odolnosti v prostrediach niektorých chemikálií. Kvalitné zmesové TTR pásky sa dajú použiť aj pre potlač niektorých plastových materiálov s nízkym požiadavkami na stálosť v otere. Pokiaľ je v zmesovej TTR páske vysoký podiel vosku môže dochádzať k rozmazávaniu tlače. Pre náročné aplikácie na lesklé papierové etikety alebo na plastové materiály (lesklé aj matné) je najvhodnejšie použiť čistú živicovú kvalitu TTR.

Se správně zvoleným materiálem pro potisk lze termotransfer tisk použít i v těch nejnáročnějších aplikacích. Ať už se jedná o etikety pro automobilový průmysl, elektroniku nebo třeba aplikace ve zdravotnictví. V současné době je na trhu velké množství kvalitních plastových materiálů nejen samolepicích, ale i jednovrstvých (závěsné etikety, plastové karty). Tyto materiály umožnily použití termotransfer tisku například i v zemědělství (identifikace zvířat), v pěstitelství (označování sazenic, stromků apod.), ale například i v logistice.

kancelária

Rybničná 40,
831 06 Bratislava

Adressa

Hrušková 4,
Bernolákovo, 900 27

E-MAIL

info@etigraf.sk
www.etigraf.sk

Telefón

mobil: 0911 15 25 15
tel.: +421 45 99 49 59